Pierwszy właściciel – wada czy zaleta?

Pierwszy właściciel – wada czy zaleta?

Pierwszy właściciel – wada czy zaleta?

Osoby zainteresowane zakupem używanego samochodu niemal zawsze zapoznają się z potencjalnymi metodami oszustów i generalnie uzbrajają się w wiedzę niezbędną, aby nie dać się zmanipulować.

Niemal każdy wie, że najlepiej kupić pojazd, który miał jak dotąd tylko jednego właściciela. Jednak nie zawsze można to stwierdzić jednoznacznie. Zdarza się bowiem, że auto oferuje pierwszy właściciel krajowy, podczas gdy maszyna została wcześniej sprowadzona z zagranicy. W takiej sytuacji ciężko jest wywnioskować, czy oferent mówi prawdę.

Wskazówka, by nie kupować samochodu mającego więcej niż jednego posiadacza jest co do zasady słuszna, jednakże w praktyce nie musi tak być. Jeśli bowiem jedyny właściciel nie dbał o auto w ogóle i jest to widoczne gołym okiem, to nie mamy żadnego powodu, aby je od niego kupić. Można natomiast znaleźć samochody, które mimo bogatszej historii właścicielskiej są świetnie utrzymane – niestety zwykle odrzucamy je na starcie nawet wtedy, gdy sprzedawca niczego nie ukrywa.

Kolejny stereotyp zakłada, że inną wartość ma pierwszy właściciel w przypadku samochodu kupionego w polskim salonie, a inną, jeśli pojazd sprowadzono z zagranicy. Takie podejście przyjmuje na wstępie tezę, że użytkownicy z Zachodu bardziej dbają o auta. Nie zawsze jest to prawda, ponieważ często są to osoby znacznie zamożniejsze niż Polacy, a więc mogą sobie pozwolić na częstszą wymianę samochodu na nowy. Czy w tej sytuacji będą aż tak silnie dbać o swoje cztery kółka? Tak naprawdę mit pierwszego właściciela w praktyce jest rozmaicie weryfikowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *